Türkiye'nin Müzik Paylaşım Forumu
www.raparsivi.net'e Hoşgeldin.

Foruma Kayıtlıysa lütfen Giriş Yap Yada Yeni Bir kayıt Oluşturup Aramıza Katılmak İstiyorsan Tıkla!

Converselerde indirim !! Sadece 49 TL

Join the forum, it's quick and easy

www.raparsivi.net'e Hoşgeldin.

Foruma Kayıtlıysa lütfen Giriş Yap Yada Yeni Bir kayıt Oluşturup Aramıza Katılmak İstiyorsan Tıkla!

Converselerde indirim !! Sadece 49 TL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dj No Frost (Reset Magazine)

110110

Dj No Frost (Reset Magazine) Empty Dj No Frost (Reset Magazine)

Türkiye'de dj'lik kavramını yaptığı kaliteli işlerle yeniden sorgulatan ve son olarak "Air Frost" adlı albümünü dinleyicilere sunan Dj No-Frost'un, Reset Magazin'e verdiği röportajı sizlere sunuyoruz. Röportajda gerek ülkemizdeki müzik piyasasına dair notlar, gerekse dj'liğin piyasadaki konumu, doğruları ve yanlışlarını yansıtan tespitlere rastlamak mümkün. Keyifli okumalar.

İlk başta müziğe nasıl başladığı anlatarak başlar mısın kendini tanıtmaya?

Eskiden breakdance ile uğraşıyordum, o dönemler tabii ki bunlarla ilgili video kasetler vardı. Ben bu videolardaki dansçıları izlemek yerine daha çok arka fonda çalan müziklerle ilgileniyordum. Bu ilgi daha sonra bir tutkuya dönüştü ve müzikleri araştırmaya başladım, ilk plaklarımı almamla da bu işe ciddi anlamda başlamış oldum.

Özellikle müziğin dj kolunu -ve hatta hip hop dj'liği- seçmende seni tetikleyen önemli bir faktör oldu mu acaba?

Wild Style filmindeki Grandmaster Flash'ın sahnesi, Grandmixer D.St.'nin ''rockit''i, technics 1200mk2'ler bana ilham veren ve bu işe başlamama neden olan temel şeyler diyebilirim.

Çalışmalarında old school müziğe olan yatkınlığın göze çarpıyor. Bunun yanında daha fazla türlemeleri de içeriyor setlerin. Sen yaptığın müziği nasıl bir eksen üzerinde değerlendiriyorsun, anlatır mısın biraz?

Evet bir old school sevdası var. Ama bunun yanında r&b, funk, 70 & 80 disco, rare grooves, new school hip hop, bossa nova ve latin müzikleri ile yakından ilgileniyorum.

Türkiye'de bir dj'i nasıl nitelemek gerekiyor. Düz bir tanımlama yapmak doğru mudur mesela?

Dünyadaki olayları tam anlamıyla takip etmeyen, kendini geliştirmeyen olarak tanımlayabilirim.

Türkçe Rap'e dönersek, dj icraatlarında özellikle mainstream olarak bir sıkıntı yok, ama underground pozisyonunda üreticilerin hem sayıca hem de teknik olarak yeterlilikleri tartışılabilecek boyutta. Sen bu durumu özellikle Türkçe Rap özelinde nasıl değerlendirirsin?

Ülkemizde gerekli ekipmanlar pahalı olduğu için henüz tam anlamıyla bir dj'lik kültürünün oluştuğunu sanmıyorum. Bir de çoğunlukla gördüğüm şey, daha alfabeyi öğrenmeden cümle kurmaya çalışan çok dj var ne yazık ki. Her şeyin bir sırası vardır. Önce temelden başlarsın, sonra sırayla üstüne kat çıkarsın. Her şeyde olduğu gibi dj'likte de böyle bir yolun izlenmesi kanaatindeyim.

Türkiye'den ve yurt dışından beğendiğin, takip ettiğin meslektaşların var mıdır?

Jazzy Jeff, Cash Money, Kid Capri, Kenny Dope, Evil Dee, J-Rocc, Danny Dan gibi...

Son olarak "Air Frost" isimli 90'lar konseptini barındıran mixtape'ini çıkardın. Biraz bahseder misin bu albümden?

Bu mixtape'i herkesin bidiği 90'lar şarkılarından oluşturdum, şarkıları daha kısa tuttum, toplam 30 dakikalık bir mixtape oldu. Bu mixtape'deki seti aynen canlı şekilde çaldığım bir video da kaydettik. İnsanların yolculuk esnasında ya da boş bir anlarının olduğu zaman dinleyebilecekleri, sıkmayan, keyifli bir mixtape oldu diyebilirim.

Türkçe Funk şarkılarına dair bir mixtape hazırlayacağını da biliyoruz. Ne zaman görebileceğiz bu albümü?

Aslında biraz zor gibi görünüyor şu an; çünkü topladığım kayıtların bir çoğu ses kalitesi bakımından kötü. Daha temiz olan kayıtlarını bulamadıkça bu mixtape'i tamamlamam zor.

Peki hedeflerinden bahsedelim şimdi de. Neyi amaçlıyorsun, özellikle Türkiye piyasasında olanakları göz önüne alarak anlatır mısın biraz bunları?

Dj'lik bakımından Türkiye'de insanların yaptığım olayları kavramasını istiyorum. Daha bilinçli bir dinleyici kitlesi oluşturabilirsem, insanların vizyonlarını az da olsa geliştirebileceğimi düşünüyorum, bir taraftan da plak toplamaya çalışarak yapmak istediğim sampling ağırlıklı müzik için kendime temel oluşturuyorum.

Şimdi takipçilerini MySpace sayfana yönlendiriyoruz. www.myspace.com/djnofrost Son söz sende tekrar?

Reset Magazine'e, Hiphoplife'a, desteğini esirgemeyen, beni dinleyen ve takip eden herkese saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Teşekkürler.

Oylum Tanış
Reset Magazine

MySpace: www.myspace.com/djnofrost

Dj No Frost (Reset Magazine) L_81200c2d3bda4a0a856d3ec3a4568282Dj No Frost (Reset Magazine) L_ef2c59d27b97422199c92e10f2efd4ce
RapCash
RapCash
%100 Tam Üye
%100 Tam Üye

Rep gücü : 3228
Başarı Puanı : 1011

http://www.raparsivi.net

Bu yazıyı burda paylaş : reddit
- Similar topics