Türkiye'nin Müzik Paylaşım Forumu
www.raparsivi.net'e Hoşgeldin.

Foruma Kayıtlıysa lütfen Giriş Yap Yada Yeni Bir kayıt Oluşturup Aramıza Katılmak İstiyorsan Tıkla!

Converselerde indirim !! Sadece 49 TL

Join the forum, it's quick and easy

www.raparsivi.net'e Hoşgeldin.

Foruma Kayıtlıysa lütfen Giriş Yap Yada Yeni Bir kayıt Oluşturup Aramıza Katılmak İstiyorsan Tıkla!

Converselerde indirim !! Sadece 49 TL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Diyar Pala" Pompalamasyon (Hiphoplife)

210310

"Diyar Pala" Pompalamasyon (Hiphoplife) Empty "Diyar Pala" Pompalamasyon (Hiphoplife)

İlk albümü “Yeni Bir Flow” ile henüz ilk albümü olmasına karşın hatırı sayılır bir kitle edinen Diyar Pala, Şubat ayı içerisinde internet üzerinden yayınladığı yeni albümü “Original” ile bomba gibi bir geri dönüş yaptı. Geçtiğimiz günlerde Diyar’la tarzı, albümleri ve piyasamızın durumu gibi birçok konu içeren bir röportaj gerçekleştirdik. Şimdi sizlere sıkılmadan okuyacağınız bu keyifli röportajı sunuyoruz.

Seni tanımayanlar için kendinden ve İngiltere'deki müzikal yaşantından bahseder misin ?

28 yaşındayım, İngiltere’de doğdum ve halen Kuzey Londra’da yaşıyorum. Ufak tefek filmlerde, televizyon dizilerinde vs. aldığım roller sayesinde geçimimi sağlıyorum. Londra’da müzikal yaşantım yok ama Türkiye deki müzik işlerimi Londra’dan ilerletebiliyorum. Albüm çalışmalarımı da Türkiye’de gerçekleştiriyorum. İngilizce yapsam belki evet, burada daha üstün stüdyolarda ve ortamlarda bulunurum, ama benim amacım Türkçemi daha fazla ilerletmek ve Türkiye’nin havasıyla bir şeyler üretmek.

İngiltere'de yaşayan bir üretici olarak orada işler nasıl ilerliyor ve piyasa ne durumda bize gözlemlerini aktarır mısın?

Daha öncede dediğim gibi müziğimi Türkiye’de yapıyorum. Ancak sponsorlarım olsun, cd satışlarım olsun, tüm promosyon işlerimi Londra’da hallediyorum. Benim için burada daha kolay oluyor bu işler. İşlerimi Ülkemde hallettiğim için buradaki piyasadan daha çok Türkiye’yi takip ediyorum. Müzik piyasasında her yerde olduğu gibi burada da rekabet var ve sektör zor durumda. Benim için önemli olan masrafımı çıkarmak ve zarar etmemek. Bu işler çok zaman alıyor ve yorucu oluyor ama zevkli ve insana tecrübe kazandırıyor.

Peki, dışarıdan bakınca Türkiye'nin durumu nedir?

Valla dünyanın durumu iyi değil bence, özellikle müzikal olarak bakılacaksa her gün daha kötüye gidiyor. Plak şirketleri para kazanamıyor, kazanamayınca sanatçıya bir şey sunamıyor. Sanatçının istekleri karşılanmayınca, şirkete sanatçımı yok düşüncesiyle, mecbur 3 - 4 sene zorluk çekiyor sanatçı. Gördüğüm kadarıyla Türkiye’de şu an yeni bir sanatçıya, özellikle hip hop tarzına yatırım yapan yok veya çok az.

İngiltere'de Türkçe rap biliniyor veya dinleniyor mu?

Tabi ki biliniyor ve yapanda birçok genç var. İleride iyi projelere imza atacaklardır eminim. Ama Londra’da beraberlik yok ve çekememezlik aşırı derecede. Onun için kendimi önceden edindiğim tecrübelere göre Türkiye’de nasıl herkes den uzak tutuyorsam burada da aynı mantaliteyi sürdürüyorum,

Tarzını göz önünde bulundurursak senin için rapçi yerine arabesk ve rnb ile harmanlanmış vokallerinin öncülüğünde ses sanatçısı dememiz daha doğru olur sanırım. Sen kendi tarzını ve bu tarz ile hiphop piyasasının içerisindeki konumunu nasıl değerlendiriyorsun?

DiyaR&B hehehe. Öncelikle İngiltere’de doğup büyümem yüzünden ister istemez hiphop kültüründen etkilendim. Ben çocukken buradaki fabrikalarda, iş yerlerinde arabesk dinleniyordu. Arabesk nağmeler daha o yaşlarda ilgimi çekmeye başladı. Nağmelerdeki acı ve isyanı hissedebiliyordum ve bugünkü ortamda hip hop’ ıda hissediyorum; e ikisini birleştirince ortaya Diyar Pala çıkıyor…

Sonuç şu; ben kendimi rapçi olarak görmüyorum ama hiphop dalında hele Türkiye deki hiphop camiasında yer ettiğime kesinlikle eminim. Bizim ülkemizde “Hip-Hop” deyince akla gelen flex rap oluyor. Bence bu çok cahilce bir düşünce, hiphop bir yaşam biçimidir ve bu dalda sanat üretenler daima farklı işler sergilemelidir diye düşünüyorum. Ben de edindiğim tecrübelerle sesim olsun, kişiliğim olsun, farkımı ortaya koymaya çalışıyorum.

Küçükken çok yaramaz olduğum için ailem beni Trabzon’da Kur-an kursuna göndermişti. Tecvit dersleri almam sayesinde melodileri algılamam ve seslendirmem güçlendi. O zamanlarda anlamadım ne kadar önemli olduğunu ama artık anlıyorum…

Kısa süre önce ikinci solo albümün "Original" i tamamladın ve dinleyicilere sundun. Albümün yapım sürecinden bahseder misin?

Albüm için 2 seneye yakın emek verdik. Yorucu ve stresli oldu ama sonuçta buna değdi. Yapımcı kişiliğime dayanarak, ne istediğimi hem sanatçı olarak hem de yapımcı olarak çok iyi biliyorum ve titizliğimin sayesinde çok kaliteli işler çıkıyor. Dostum Kupa’nın çok başını ağrıttım ama o da eminim bana hak veriyordur bu kaliteli iş sonunda ?

Tam olarak istediğim sound çıkana kadar her türlü işi tekrar tekrar yaptık (mix, mastering vs) Sağ olsun çalıştığım insanlar bana inandı ve sabırlı davrandılar. Benim vizyonuma saygı gösterdiler ve albüm istediğim gibi oldu.

Bu sefer albümünü hazırlaması için Salt Empoze'den Kupa-A'ya emanet ettin. İlk albümün yapım süreci ile Kupa-A'nın elinden çıkan albümün prodüksiyonlarını karşılaştırır mısın?

“Yeni Bir Flow” benim ilk göz ağrım, ilk albümüm, yeri başka… Ama iş olarak, kalite olarak bu albüm bayağı fark atar ilk albüme bu kesin. Çalışma yöntemlerimiz, komünikasyon, es geçmeden bir parçayı “olana” kadar yapmamız, profesyonelliğimizi gösteriyor. Profesyonellik çok önemli ve karşı taraf bunu saygıyla karşılayıp aynı kafadan olunca her şey güzel oluyor. Bir aile gibi dertleşip, zevkle çalışıyoruz ve bomba işlere imza atıyoruz…
.
Kupa-A ile çalışmak nasıl bir tecrübe, Salt Prodüksiyonu tercih etmeyi düşünenler için oradaki hava hakkında bir ön bilgi verebilir misin ?

Salt Production ismi Protone olarak değişti ama sonuç olarak ben Kupa-A ile çalıştım. Onunla çalışmak benim için bir şerefti. İşini ciddiyetle yapan uzun saçlı bir varlık? çok temiz iş yapıyor ve müşterisi beğenene kadar tekrar yapıyor parçayı. Gönülden çalışıyor, kötü olduysa diyor ki -bu olmadı -sevmedim bir daha yapalım, yani adam harbi delikanlı hem kişilik hem iş anlamında. 3. Albümümü de Allah nasip ederse, bir terslik olmazsa onunla yapmaya hazırım…

İngiltere'de yaşayan birisi olmana rağmen düetlerde hep Türkiye'den isimlere rastlıyoruz. Londra’dan ya da Avrupa’dan başka isimlerle çalışmayı düşünmüyor musun?

Londra’dan hiç düet düşünmüyorum. Bur da bir şeyler yapmak için zamanında çok emek verdim. Çok zaman ve para döktüm ama hep zarar gördüm. Bu yüzden tek başıma yola atıldım. Açıkçası böyle daha mutluyum. Ancak Almanya’dan bazı kişilerle çalışmayı düşünüyorum. Sırf şarkı yapmak için düet yapmak istemiyorum. Önemli olan iyi şarkılar üretebilmek.

Albümü satmak için 1000 tane bastırdın. Sence bedavaya sunulan bir albümü satmak ne derece başarılı olur?

İlk albüm 1500 tane satıldı ve inanıyorum bu da satılır. Zor, kolay değil ama sevenim çok sağ olsunlar… Bu albümü para yapmak için satmıyorum. Amacım masraflarımı karşılamak. Zaten sponsorlarımın desteğiyle işlerim yürüyor. Destek verenlere teşekkür ediyorum…

Bu 1000 albüm Türkiye'de de satılacak mı?

Şimdilik öyle bir düşünce yok. İlk albümde bayağı rezillik çektim ve üzüldüm. Şu an Londra bana yetiyor. Türkiye’den dinlemek isteyen arkadaşlar HipHopLife ’tan ücretsiz olarak indirecekler…

"No" adlı çalışmanda "asla değişmem ben, neysem oyum işte, asla pes etmem" diyerek kişiliğini kaleme alıyorsun. Yazdıklarında hep kendini mi anlatıyorsun, lirikal tarzına değinir misin?

Elbette… Çoğunlukla yaşadıklarımı yazıyorum. Bazen de gördüklerimden etkilenerek yazdığım oluyor. Kendi bakış açımla olayları anlatmaya çalışıyorum. Dinleyicilerimin kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri konular seçmeye dikkat ediyorum. O yüzden her türlü ortamdan dinleyici kitlem var. İnsan hayatında ister istemez bazı değişiklikler oluyor ama ben elimden geldiği kadar aynı kalmaya çalışıyorum. Kendimle sorunum yok bu aralar ?

"Baba" ile pek çok dinleyicini duygusal noktadan yakaladın. Parçada şuan ki konumundan dolayı babanı suçluyorsun. Ne yaşandı da anısına bir şarkı hazırladın ve içini döktün?

Babamı suçluyorum ama sorguya çekercesine değil, sadece her evlat gibi sesimi duyurmaya çalışıyorum. Benim babamın kafa yapısı çok eski, kendi düşüncesinden başka bir düşünceye saygı duymuyor. Artık onu da böyle kabullendim ama ailemize ve bana karşı hataları yüzünden hala ona kızgınım. Gene de ne olursa olsun o benim babam ve onu olduğu gibi kabul etmek zorundayım. Onun da beni olduğum gibi kabullenmesini bekledim… İnşallah bu şarkıdan hem babalar hem de evlatlar bir ders çıkarıp ilişkilerini düzene sokmaya çalışırlar. Çünkü baba–oğul ilişkisi çok önemlidir. Aile bağları güçlü olduğu zaman huzurlu yaşamak daha kolay olur…

Ayrılığı resmettiğin "Bensiz Yapama" da "aşkın sonu hep hüzündür diyenler var ya, aldanma" diyorsun fakat şarkı genelinde ayrılık sonrası bir aşk acısı çektiğini görüyoruz ve sevdiğine "gitme" diye sesleniyorsun. Bir tezatlık yok mu?

Parçamda üzgün, kendini avutmaya çalışan ve “ Bensiz Yapama “diye beddua eden terkedilmiş bir adamı canlandırdım. Aşkın içinde ki karmaşıklığı anlatmaya çalıştım aslında. Sevdiğiniz bir insana “ Bensiz Yapama “ demek bile tuhaf aslına bakarsan. Bencilce ama sevgi dolu… Son ana kadar “ gitme “ demek lazım, her zaman denemek lazım, olmuyorsa zaten *ike *ike kabul ediyor insan…

Piyasamızda senin ses rengine sahip olan kişiler genelde aşk şarkıları yaparak seslerini tek alanda kullanıyorlar fakat senin albümlerinde pek çok farklı tarz ve konuya değinildiğini görüyoruz. Müzikal yönden kendini kısıtlamayı sevmiyorsun sanırım?

Hep aynı telden çalan albümleri hiç sevmemişimdir. Pop olsun arabesk olsun sıkıyor beni. Bende bu yüzden sürekli farklı işler yapmaya çalışıyorum. Sesimle, hikayelerimle ve şarkılarımla değişik bir yerim olsun istiyorum. Bana gelen tepkilere, yorumlara bakılırsa sanıyorum bunu başardım. Dinleyicilerim şarkılarımı sıkılmadan sürekli dinlediklerini söylüyorlar. Bu gerçekten çok sevindirici. Değişik müzik türlerine Diyar Pala stilini ekleyip, dinleyicilerimle bağ kurmaya çalışıyorum. Şarkılarla dertleşiyorum, eğleniyorum, paylaşıyorum. Bu piyasada ne kadar yenilikçi olursam o kadar kalıcı olma şansım olur. Her zaman yenilemeliyim kendimi…

"İllegal Yoldayım" ile yasadışı yönünü görüyoruz. Bahseder misin hayatının bu yönünden?

İster istemez o çevreden tanıdıklarımız ve yaşadıklarımız oluyor. Hiç kimse dört dörtlük değil maalesef. En iyisi o konulara pek girmeyeyim. HipHopLife’ta havalar nasıl ? ?

"Pompalamasyon" ile biraz daha piyasa bir çalışma gerçekleştirmişsin. Hep böyle bir şarkı yapmak istiyorum diyordun Pompalamasyon öncesinde. Neden bu konseptte bir şarkı yapmayı bu kadar çok istedin?

Bu şarkı enteresan oldu çünkü çok seveni oldu ve azcıkta olsa tepki gösterende oldu ama herkese göre bir şeyler üretmek düşüncesindeyim. Bayanlara saygım sonsuz fakat bu demek değil ki tüm bayanlar uslu! Bu şarkıda yaramaz bayanlardan bahsediyorum. Yaramaz derken karakter değil, sexual açıdan. Şimdi mantalite şu; bir bayanla eğlence için tanışıyorsun, eğleniyorsun, onu zevkin uç noktalarına ulaştırdıktan sonra seni erkek arkadaşınmış gibi sahiplenmeye çalışıyor. Bende bunlara bye bye diyorum. Çünkü ben en başta belirtiyorum sadece eğlence istediğimi. Gene de kızmıyorum onlara çünkü böyle duygular ve hisler kontrol edilemiyor. Ama benimde bir hayatım ve isteklerim var, ona da saygı duysunlar baştan doğruyu söylediğim için ben %100 haklıyım… Pompalamasyon bu benim misyon ta ki evlenene kadar.

Kafandaki konsepte uygun tarzda bir çalışma ortaya koyabildiğine inanıyor musun ?

Evet.

Patron ve Rapangels'ın da eşlik ettiği ve seni sadece nakaratta duyabildiğimiz battle konseptli bir çalışman bulunuyor. Battle'a ses rengin ve vokal tonunun yatkın olmadığından dolayı mı seni sadece nakaratta duyabildik?

Yok aslında projenin son aşamalarındaki yorgunluk ve aceleden dolayı parçaya başlamadan önce böyle bir karar verdim. Üstelik parçanın çok uzun olmasından yana değildim. Bende 1 verse girseydim parçanın biraz sıkacağını düşünüyordum. Hem böyle daha gaz oldu. Sonuç olarak parça güçlü olduktan sonra ben kendime verse ayırmasam da önemli değil diye düşünüyorum.

Albümün en dikkat çeken şarkısı "Şerefsiz"de diss'e ve tehditlere rastlıyoruz. Kimin için ve neden yazdın bu sözleri?

Şerefsiz parçasını tüm şerefsizlere armağan ediyorum. Ama o kişi kendini çok iyi biliyor. Bana mesajlar geliyor “ bana mı yazdın? “ diye, onlara buradan sesleniyorum tek şerefsiz siz değilsiniz hahahaha… Bu şarkı da yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak yaptığım bir çalışma oldu. Albümün genelinde olduğu gibi…

İçeriği ile bir diğer dikkat çeken çalışman ise esrar konseptli "Yeşilimi Ver". Esrar içtiğini herkese duyurmaktan dolayı bir rahatsızlık hissetmedin mi?

Hissetmiyorum, sahte bir kişiliğe sahip değilim. Underground kalmamın sebeplerinden bir tanesi de bu zaten. Rahatlıkla istediğimi yazabiliyorum. Haa esrar iyi bir şey değil kesinlikle katılıyorum ve bu meretin çok kötü yan etkileri de var. Müptelası değilim zaten… Arada 1...

Peki "Yeşilimi Ver" in ardından dinleyicilerinden bir tepki göreceğini düşündün mü?

Tepki her zaman olacak ya da olur, onu düşünseydim iyi iş çıkaramazdım, beni engellerdi. Ben rahat bir şekilde müzik yapıyorum. Oooh çok ta mutluyum?

Albümdeki herhangi bir çalışmaya video klip çekmeyi düşünüyor musun ?

Düşünüyorum, “Baba” ilk etapta. Sonra Yerin Altında veya şerefsiz olabilir. Sadece bana bakmıyor bu karar, sponsorlar hangi parçayı seçerse o olur. Sonuçta parayı onlar yatıracak. Bana kalırsa kesin “ Baba “ şarkısına çekilmeli.

Seni Türkiye'deki organizasyonlarda görebilecek miyiz? Gelecekte Türkiye’ye yerleşmek gibi planların var mı ?

İnşallah göreceksiniz. Ama inan o kadar titizim ki, her şeyin profesyonel olması taraftarıyım. Uygun şartlar sunulursa organizasyonlarda yer alabilirim. Allah izin verirse ileride Türkiye’ye yerleşme durumum olabilir… Hep düşündüğüm bir şey bu…

Bandrollü albüm projesi var mı aklında?

Olabilir. Ben çok cins bir karaktere sahibim. Olursa olur olmazsa olmaz pek umursamıyorum. Böylece hayal kırıklığı yaşamıyorum ve müziğimi istediğim gibi yapıyorum. Ama iyi bir teklif gelirse neden olmasın Parçalarıma karışılmasını istemiyorum. Kendim istersem piyasa parça yapmalıyım plak şirketi istediği için değil.

”Original” sonrası hayata geçirmeyi planladığın projelerden bahsedip dinleyicilerinin meraklarını cevaplama maksadında kısa bilgiler verir misin?

Sırada 3.albüm var. Gene bizi bayağı yorucu günler beklemekte… Yine farklı bir şeyler yapacağımıza eminim. Bakarsın rap bile yaparım kim bilir… ?

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Hiphoplife’a çok teşekkür ediyorum. Bendeki yıldızı fark edip beni destekledikleri için. Son olarak ta tüm Türkiye’deki takipçilerime Londra’dan sevgilerimi saygılarımı iletiyorum…

"Diyar Pala" Pompalamasyon (Hiphoplife) 1

Online: www.diyarpala.com
MySpace: www.myspace.com/diyarpala
Facebook: www.facebook.com/pages/Diyar-Pala
ahmuse
ahmuse
%20
%20

Rep gücü : 276
Başarı Puanı : 2

Bu yazıyı burda paylaş : reddit
- Similar topics